Yemek Odaları

Yemek Odaları

Yemek odası iki farklı seçenek ile belirlenebilir. Bunlardan ilki mutfağı kullanmaktır. İkincisi ise salonun bir bölümünü yemek odası takımlarını koymak için planlamaktır. Salonu yemek odası takımları olarak kullanmak isterseniz. En önemli dikkat etmeniz gereken salondaki eşyalarla uyumlu yemek masası ve sandalyeleri tercih etmenizdir. Ayrıca konsol ve vitrin gibi ek modüller ile yemek odanızı zenginleştirebilirsiniz. Bunlar tamamen sizin tercihleriniz ile alakalıdır.

Yemek odası takımlarının düzeni yapılırken öncelikle büyük eşyalardan başlamak gerekir. Masanın yerini belirleyerek yerleştirdikten sonra etrafına diğer eşyalarınızın seçimini yapabilirsiniz. Evinizin cam kenarı uygun ise kesinlikle yemek masanızı cam kenarına yerleştirmenizi tavsiye ederiz.Bu tarz yerleşimler daha ferah olduklarından tercih edilmektedir. Cam kenarı manzaraya sahipseniz yemeğinizden aldığınız keyifte iki katına çıkacaktır. Yemek odaları günlük hayatta çok kullandığımız mekandır.Zevklerimize göre dekorasyonunu yaptığımızda bize pozitif enerji veren ve bulunmaktan keyif aldığımız ortamlardır. Ailemizle zaman geçirmek ya da misafirlerimizi ağırlamak için yemek odalarını kullanırız. Bu sebeple yemek odası seçimi son derece önemlidir.
Yemek odalarında renk seçimi olarak genellikle açık renkler tercih ediliyor. Bunun sebebi evdeki vaktimizin genellikle bu alanda geçmesidir. Bunların dışında turuncu ve kırmızı gibi enerji veren renklerde tercih edilebiliyor. Yemek odanızın daha profesyonel isterseniz hazır yemek odalarını tercih edebilirsiniz. Profesyonel ekipler tarafından hazırlandığı için daha uygun oluyor. Üstelik set halinde fiyatları da daha uygun olabiliyor.

Rasahome özgün tasarımlara sahip yemek odası mobilyalarını, ahşap, mermer, deri, metal vb malzemelerin ustalıkla bir araya getirilmesi ile oluşturmuştur. Yaşama sanatına lezzet katmasını bilen masa, sandalyeleri, konsolları ve vitrinlerini evinize davet ediyor. Kusursuz bir tarza sahip fonksiyonel, çağdaş parçalar, en yüksek zanaatkarlık ve ahşap işleme geleneğini en modern ürün teknolojilerinin kullanımıyla bütünleştiriyor.

ÜRÜNLERE GÖZAT
Yatak Odaları

Yatak Odaları

Evdeki en önemli alanlarımızdan biri yatak odalarımızdır. Bu yüzden insanların dinlenebilmesi için rahat hissetmesi önemli. Bu sebeple yatak odası eşyalarının kullanışlı ve kişisel zevkler ile seçmelisiniz.

Yatak oda takımını doğru seçmek için bazı önemli kriterler vardır. Bundan dolayı tasarım yapılırken konforlu olması ve dinlenmemiz için elverişli olmasına dikkat edilmelidir. Mobilyaların konumu, rengi, yapıldıkları malzemeler konfor için önemlidir. Aydınlatma gibi tasarım elemanlarının uyum içinde yerleştirilmesinede önem gösterilmelidir. Ayrıca mobilyaların kullanışlı, uzun ömürlü ve kaliteli olması konfor alanınızın uzun süre boyunca sizinle birlikte kalmasını da sağlayacaktır.

Genellikle yatak odasında konforu ve rahatlığı sağlamak için bazı mobilyalar yatak odalarında sürekli kullanılır. Bu mobilyalar birkaç farklı parçadan oluşmaktadır. Yatak odasının en önemli parçaları gardrop, şifonyer, komodin ve karyoladan oluşmaktadır. Bu parçaların kaliteli ve kullanışlı olması rahatlık beklentilerini karşılamak için son derece önemlidir.

Yatak odası ev mobilyasında en az yenilenen alandır. Ürünlerin değiştirilmesi için eskimesi yada kullanılamaz bir duruma gelmesi bekleniyor. En düşük ihtimal ile by birkaç yıl alacaktır. Bundan dolayı yatak odası seçerken sadece bugünü değil yarını düşünerek karar vermelisiniz.

Rasahome’un zengin yatak odası koleksiyonunda her zevke hitap edebilen farklı tasarım uygulamaları bulunmaktadır. Modern yatak odası yada geleneksel model bakıyorsanız, geniş yelpazesi ile Rasahome ihyiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Dekorasyonda sakinliği tercih edenler için mat renklerin öne çıktığı mobilyalar da portföyünde bulunmaktadır. Takımı seçerken bile canlı renk arayanlar için mavi, yeşil ya da turuncunun dinamik enerjisini taşıyan modellerde seçebilirsiniz.

Rasahome’un yatak odalarını tercih ettiğinizde yalnızca etkileyici mobilyalara değil, uzun yıllarda kullanabileceğiniz dayanıklı mobilyalara sahip olursunuz. Geniş yelpazesi ile Rasahome mağazalarından seçtiğiniz ürünler ile güzelleşir ne varsa yatak odalarınızda

ÜRÜNLERE GÖZAT
Koltuk Takımları

Koltuk Takımları

Mobilya alışverişine çıktınız ya da internet üzerinden incelemelere başladınız. Koltuk takımları alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri seçeceğiniz ürünün ne kadar dayanıklı olduğudur. Bu konu ise koltukların iskeletlerinin hangi malzemeden yapıldığıdır ve kumaş seçimi ile ilgilidir. Peki; koltuk kumaşı seçerken nelere dikkat edilmelidir, hangi malzemeler daha dayanıklıdır?

Herkes mobilya almak için belli bir bütçe ayırır. Fakat alacağınız ürünün kısa süre sonra kullanılamaz hale gelmesini mi istersiniz. Yoksa onu uzun yıllar kullanmak mı? Elbette daha dayanıklı ürünü almayı tercih edilmelidir. İşte, koltuk takımı fiyatlarına da bu doğrultuda bakmalısınız. Kullanım süresi olarak baktığınızda, pahalı dediğiniz takımların fiyatlarının aslında yüksek olmadığını görebilirsiniz.

“Koltuk takımı ve kanepe alırken nelere dikkat etmelidir?” sorusunun cevaplarından biri yapım malzemesidir. Kayın, çam, ceviz ve gürgenden yapılan ürünler dayanıklılık konusunda daha başarılıdır.

Evet, koltuk takımı kumaş seçimi oldukça önemli bir konu, ama eğer bir bebeğiniz varsa bu konu daha da önemli bir hale gelir. Bu konu özelinde en doğru kararı verebilmek için kolay temizlenebilen, silinebilen, sağlıklı kumaşları tercih edebilirsiniz. Keten, fiber ve tay tüyü kumaşlar, rahatlıkla tercih edebileceğiniz en kullanışlı koltuk kumaşı türleri arasında. Bu arada eğer bir evcil hayvanınız varsa da tercihinizi bu kumaş türlerinden yana kullanabilirsiniz. Evinizi küçük bir dost ile paylaşıyorsanız kadife ya da deri koltuk seçeneklerinden uzak durmanızda fayda vardır. Bu kumaşlar ile üretilen koltuklar evcil hayvanınızdan dolayı dayanıklı olur.

Koltuk takımları her evin yaşam alanlarının vazgeçilmez mobilya ürünleridir. Genelde evler iki oda bir salon yada üç oda bir salonda oluşmaktadır. Koltuk takımları hem salon hemde oturma grubu olarak düşünülebiliriz. Her ölçüde ürünlerimiz ev ölçülerinize uygun üretildiği için siz sadece renk kombinasyonlarını seçerek evinize uygun modelde koltuk takımlarını seçebilirsiniz.

ÜRÜNLERE GÖZAT
Köşe Takımları

Köşe Takımları

Mobilya seçimi zevk meselesi olduğu kadar aynı zamanda ihtiyaç meselesidir. Yani tasarımını çok sevdiğiniz, ama ihtiyacınızı karşılama konusunda yetersiz kalacak mobilyayı tercih etmek doğru olmayacaktır. Durum böyleyken uzun yıllar kullanmayı planladığınız köşe koltuk takımı seçerken ince eleyip sık dokumalısınız. Öncelikle köşe koltuk takımı modellerini tercih etmeniz için gerekçeleri sıralayalım.

Bildiğiniz üzere yeni inşa edilen evlerin çoğunun odaları küçük olabiliyor. Hatta bu durum pek çoğumuzun şikayet ettiği bir konudur. İşte, bu tarz küçük evlerde yerden tasarruf sağlayabilmek, şık bir dekorasyon yapabilmek ve tabii ki evi kullanışlı bir şekilde dizayn edebilmek için köşe takımı modelleri en büyük yardımcılardan oluyor.

Küçük odaların yanı sıra Amerikan mutfaklı evlerde de L koltuklar çok hoş duruyor. İki alanın aynı yerde bulunmasından dolayı oluşabilecek karmaşıklık algısını köşe takımı koltuk seçimi sayesinde engelleyebilirsiniz. Böylece Modüler L koltuklar sayesinde mobilyalarınızı dilediğinizde bölerek odanızın farklı alanlarına konumlandırabilirsiniz.
Boyutları değişebilen köşe koltukları alanınızın izin verdiği bir koltuk takımı bulmanız konusunda size yardımcı olabiliyor.

Açılıp-kapanan seçenekli köşe oturma grupları sayesinde, bir misafir geldiğinde koltuğunuzu açıp yatak olarak kullanma şansınız  var. Bakmayın koltuk takımı denildiğinde akıllara öncelikle salon ve oturma odası geldiğine.  Bundan dolayı köşe takımı, mutfak için de mükemmel bir seçenek.  Alanınızın büyüklüğüne uygun bir köşe koltuğu mutfak masasıyla kombinleyebilirsiniz. Hoş, modern, kullanışlı bir mutfak dekorasyonu için önemli bir adım atabilirsiniz.

Evinizde L koltuğa yer vermek istiyorsunuz. Doğru karar vermeniz için köşe oturma grubu alırken dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz oldukça önemlidir.

KÖŞE KOLTUK ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;

 • Öncelik elbette alana uygun boyutta bir mobilya seçmelisiniz. Bu nedenle koltuğu konumlandırmayı planladığınız alanın ölçüsünü almalı ve bu doğrultuda mobilya seçmelisiniz.
 • Konumlandırıldığı odanın en dikkat çeken üyelerinden biri olacak olan koltuğunuz, ev dekorasyonunda önemli bir görev üstleniyor. Bu sebeple güzel ve doğru bir ev dekorasyonu yapabilmek için dekorasyon stili ile uyumlu olması şart.  Örneğin evinizde klasik dekorasyon uyguladıysanız deri köşe koltukları tercih edebilirsiniz.
 • Stil kadar önemli bir şey koltuk rengi seçimidir. Tercih ettiğiniz renk paletine uygun tondaki bir mobilya, sizi hayal ettiğiniz eve yaklaştırır.
 • Eğer depolama alanına ihtiyacınız varsa alt kısımları saklama alanı olarak kullanılabilen ürünler tercih edebilirsiniz. Yine açılıp-kapanabilen koltuklar da ek yatak olarak kullanılabilir. Kısacası ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.
 • Koltuğunuzun iskelet malzemesi ve kumaşı, kullanımı doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer alır. Kayın, gürgen, çam, ceviz gibi ağaçlardan yapılan mobilyalar dayanıklılık konusunda başarılıdır. Kumaş olarak da sık dokunan bir kumaş olan tay tüyü tercih edebilirsiniz.
ÜRÜNLERE GÖZAT
TV Üniteleri

TV Üniteleri

Televizyon, hemen her oturma odası için vazgeçilmez bir cihaz. Tabii ki televizyonu kullanışlı ve şık bir şekilde konumlandırmak için size yardımcı olur.  Ev dekorasyonuna da katkı sağlayan televizyon üniteleri de olmazsa olmazdır. Yaşam alanınızı daha şık kılmanıza yardımcı olacak televizyon ünitesi dekorasyonu fikirlerine göz atalım. Dikkat çekici TV üniteleri dekorları;

Duvar dekorasyonu denildiğinde akıllara gelen ilk ürünlerden biri çerçeveler oluyor. Eğer duvarlarınızı çerçevelerle süslemeyi sevenlerdenseniz güzel haber. Duvara monte ettiğiniz ya da ünite üzerine konumlandırdığınız televizyonunuzun çevresini birbirinden güzel fotoğraflarla süsleyebilirsiniz.

Eğer her dekorasyon stiline uygun bu televizyon ünitesi dekorasyon fikrini hayata geçirmek istiyorsanız. Minik bir uyarı: Çok renkli fotoğraflar televizyonun karşısında oturacaklar için dikkat dağıtıcı olabilir. Bu nedenle oldukça sade çerçeveler ve fotoğraflar seçmeye özen göstermelisiniz.

Koltuk takımlarınızı genellikle televizyonu net görecek bir şekilde yerleştirmeye çalışıyorsunuz. Dolayısıyla televizyonun konumlandırıldığı duvarı sıklıkla görüyorsunuz. İşte, bu nedenle bu alanın dekorasyonu çok önemli. En popüler dekorasyon uygulamalarından biri televizyonun arkasındaki duvarı duvar kâğıdı ile kaplamaktır.

Taş görünümlü, bitki desenli ya da geometrik şekilli duvar kâğıtlarından ev dekorasyonunuza uygun olanı seçip alana hareket katmanız mümkündür.

Parkeleri duvarlarda değerlendirip sıra dışı bir TV üniteleri dekoru yapabilirsiniz. Bu dekorasyon uygulaması özellikle ahşap TV ünitesi sahibiyseniz ya da televizyonunuzu duvara monte edecekseniz çok güzel durabilir. Özellikle country stile çok yakışan bu fikri uygulamak için parke ile TV ünitesi nasıl dekore ediliri düşünmek gerekir.

İster dolaplı bir TV ünitesine sahip olun, ister televizyonunuzu duvara monte ettiğiniz bir panel üzerine asın. LED şerit aydınlatmalar ya da spot lambalar sayesinde alana daha dikkat çekici bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu fikri her dekorasyon stilinde değerlendirebilirsiniz.

ÜRÜNLERE GÖZAT
Berjerler

Berjerler

Berjer ayaklı tekli koltuklara verilen addır. Berjerler sırt kısımları minderli yada mindersiz olabilir. Tasarımlarına göre kol kısımları bulunabilir yada bulunmayabilir. İkili ve üçlü koltuk çeşitleri gibi tasarımları doğrultusunda farklı adlarla anılabilir. Tasarıma göre klasik, country yada modern stillerin uygulandığı evlerde konumlandırılabilir.

Koltuklardan farklı tasarıma sahip berjerlerin en büyük özelliği her türlü koltuk takımı ile uyum sağlayabilmesidir. Bundan dolayı salonlar, oturma ve çalışma odaları gibi yaşam alanınızın farklı bölgelerinde tercih edebilirsiniz.  Berjer koltuk modelleri, şık ve işlevsel yapıları ile hem dekoratif amaçlı hem de rahat kullanımlıdır.

Berjer koltukların en sık kullanım şekli, L koltuk takımlarının tamamlanması amacıyladır.  Fakat diğer koltuk takımlarından ayrıca düşünüldüğünde, tek başına evinizde bambaşka bir atmosfer yaratma gücüne sahiptirler. Böylece berjerler kimi zaman kendinize ait köşenizi oluşturmanıza yardımcı olurlar. Kimi zaman da çalışma odanızın en güzel dekoratif ögesi haline gelerek kitap okumak için rahatlık sağlar.

Kolçak kısımları daha belirgin şekilde imal edilmiş modeller bir seçenektir. Bu sebeple rahat bir okuma sağladığı için kitap okumayı sevenler tarafından tercih nedeni olmaktadır.

Bebek odasının başköşesinde konumlandırılan berjer, sizlere kolaylık sağlar.  Diğer yandan Salondaki berjeriniz çoğu zaman dizi yada film keyfinin en iyi eşlikçisidirler. Cam önüne kondurduğunuz bir çift berjerle harika bir fiskos köşesi yaratabilirsiniz. Nakış, örgü, dikiş vb. el işlerini berjerlerin üzerinde yapabilir veya kahve eşliğinde yağmur veya kar yağışını konforla seyredebilirsiniz.

Rasahome modern, klasik, avangard ve country berjer tasarımları ile geniş seçenekler sunar.  Kaliteli kumaş yapısı ve uzun ömürlü berjer modelleri ile hayalini kurduğunuz yaşam alanlarına sahip olmanızı kolaylaştırır. Berjer fiyatları ise modele ve takıma göre farklılık göstererek  her bütçeye hitap eden geniş bir aralıkta sunuluyor.

ÜRÜNLERE GÖZAT
Aydınlatma

Aydınlatma

Aydınlatmalar; avizeleri ve sarkıtları tek ampul girişli olabildiği gibi çok girişli de olabiliyor. Tek ya da çok girişli aydınlatma modelleri arasında seçim yaparken de genellikle zevk doğrultusunda karar veriliyor. Bu sorunun cevabını odanın büyüklüğü veriyor. Bu soruya yanıt bulmak için ise yapmanız gereken çok basit bir hesaplama var. Metrekareye göre lümen hesabı.

Bahsettiğimiz gibi seçeceğiniz ürün, alanın büyüklüğüne uygun olmalı. Az aydınlatılmış bir salon ya da oturma odası, sıkıcı ve uyku getirici bir alan anlamına gelebilir. Fazla aydınlatma ise gözlerinizi yorabilir, huzursuz hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle önceliğiniz ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapmak olmalıdır.

Avize seçimi elbette önemli ama aynı zamanda salonda yer vermek istediğiniz lambader ve aplik gibi bölgesel aydınlatma ürünleri  seçimi yapabilirsiniz. Eğer avize dışında farklı ürünleri kullanmayı planlıyorsanız metrekareye göre aydınlatma hesabı doğrultusunda seçim yapmak sizi yanıltabilir. Bu nedenle tercih etmek istediğiniz aydınlatma ürünleri doğrultusunda bir uzman görüşü almanız faydalı olabilir.

Aydınlatma olmadan özenle dekore edilmiş salonunuzda hayal ettiğiniz görüntüye ulaşmanız ne yazık ki imkânsızdır. Yani aslında farkında olmasak da avizeler salon dekorasyonunun olmazsa olmazlarındandır. Bu sebeple onlar olmadan kusursuz bir salon dekorasyonundan bahsedemeyiz. Burada önemli olan salonda uyguladığınız dekorasyon tarzı doğrultusunda bir seçim yapmak.

Klasik, country, modern aydınlatmalar.  Salonda hangi tarz hayat bulmuşsa her detay gibi avize seçiminde de bu doğrultuda karar vermelisiniz.

 • Tercihinizi modern dekorasyondan yana yaptıysanız geometrik çizgilere sahip salon avizesi modelleri tam size göre olabilir. Tek renk, sade ama dikkat çekici avize tasarımları trendler arasında.
 • Zamansız bir seçim olan klasik dekorasyonu uyguladıysanız altın, roze altın gibi farklı renkleri tercih edebilirsiniz. Yada ışıltılı detaylara sahip aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra sarı cam ürünler de salonunuzda hoş durabilir.
ÜRÜNLERE GÖZAT
Sehpalar

Sehpalar

Mobilya denildiğinde akıllara ilk gelen ürünler sehpalar olmasa da hiç kuşkusuz sehpanın olmadığı bir ev düşünülemez. Çünkü yaşam alanlarımızın yardımcı mobilyaları sehpalar hem hayatımızı kolaylaştırıyorlar hem de ev dekorasyonunu tamamlama konusunda görev alıyorlar. Hangi sehpaya ihtiyacınız olduğunu ancak sehpa çeşitlerini ve özelliklerini bilerek karar verebilirsiniz.

 • Orta sehpa genellikle koltuk ve kanepe gibi mobilyaların önüne konumlandırılan sehpa çeşididir. Diğer sehpa türlerinden daha büyük boyutludur.
 • Yan sehpa genellikle koltukların yanına konumlandırılan tekli sehpalardır. Bu nedenle boyut ve sehpada kullanılan malzeme gibi detaylar tasarıma göre farklılık gösterebilir.
 • Zigon sehpalar modern tasarımlarında farklı yorumlamaları bulunsada genellikle iç içe geçer. Yada üst üste koyulabilen küçük boyutlu sehpalardır.

Bazı sehpa modelleri tasarımına göre ayrıca isimlendirilmiştir ve belirli özellikleri vardır.

Parson Sehpa;

 • Köşelerinde dört ayağı bulunan ve ayakları direkt olarak yüzey bölümüne monte edilir.
 • Kare, dikdörtgen yada oval tasarımları mevcuttur.
 • Çekmece, raf gibi detaylarla ek depolama alanı sunabilir.
 • Orta sehpa, zigon sehpa ve yan sehpa olarak tasarlanabilir

Ponte Sehpa;

 • Ayakları bulunmayan, sehpanın üst kısmıyla uyumlu olan sağ ve sol kısımlara monte edilir.
 • Genellikle ahşap olsada plastik üretilen tasarımlarıda bulunur.
 • Orta sehpa, zigon sehpa ve yan sehpa olarak tasarlanabilir
 • Çekmece, raf gibi detaylarla ek depolama alanı sunabilir

Stretto Sehpa;

 • Ön ile arka ayağın zeminde birleşmesiyle oluşan sehpa türüdür. Bazı modellerde ön ve arka kısımlarda da zemindeki ayak hatları devam edebilir.
 • Tasarıma göre ayaklar ahşap yada metal olarak üretilebilir.
 • Orta sehpa, zigon sehpa ve yan sehpa olarak tasarlanabilir
 • Orta sehpalarda çekmece, raf gibi detaylarla ek depolama alanı sunabilir.

Tulip Sehpa;

 • Yuvarlak bir tabandan oluşan tek bacak üzerine konumlandırılmış sehpa türüdür.
 • Ayak ve gövde kısmında genellikle plastik yada metal kullanılır. Üst kısım ise mermer, ahşap, cam gibi farklı malzemelerden üretilebilir.
 • Genellikle yan sehpa yada zigon sehpa olarak üretilir.
 • Modern dekorasyonun uygulandığı yaşam alanları ile uyumlu olabilir.

Tripod Sehpa;

 • Üç ayaklı sehpa çeşididir.
 • Ayaklar metal yada ahşap olabilir. Üst bölüm ise ahşap, cam, metal gibi farklı malzemeler ile tasarlanabilir.
 • Orta sehpa, zigon sehpa ve yan sehpa olarak tasarlanabilir
 • Kullanılan malzeme, renk ve tasarım detaylarına göre modern ve country dekorasyon stilleri ile uyumlu olabilir.

Çok amaçlı sehpalar;

 • Parsons, ponte ve stretto gibi farklı sehpa türlerinde tasarlanabilir. Sehpa olmasının yanında farklı amaçlarlada kullanılır. Örnek olarak bilgisayar masası sehpadır.
 • Kullanışlı alanlar sunmanın yanı sıra çekmeceleri varsa ek depolama alanıda kazandırır.
 • Genellikle orta sehpa olarak tasarlanır.
 • Tasarımları doğrultusunda her dekorasyon stiline uygun olabilir.

Diğer sehpa modelleri;

 • Juwel
 • Noguchi
 • Stern
 • Platner
 • Bemileke
 • Semisfera
ÜRÜNLERE GÖZAT